Овощни





ВИД
СОРТ
СРОК НА ЗРЕЕНЕ
ХАРАКТЕРИСТИКА
ЧЕРЕШИ
Бигаро бюрла
15 - 20 Май
цъфтеж:ран
дръжка:къса
тегло: 7.4 гр.
добра родовитост и слаба чуствителност на болести

Сънбърст
30 Май – 5 Юни
цъфтеж:късен
дръжка:къса
тегло: 8.0 гр. Силно устойчив на болести

Козерска
10 – 20 Юни
цъфтеж:средно ран
дръжка:дълга, средно дебела
тегло: 7.6 гр.

Кордиа
12 – 20 Юни
цъфтеж:късен
дръжка:много дълга
тегло: 8.5 гр.
Плодовете са много високо качество

Регина
15 – 20 Юни
Цъфтеж:късен
Плодове: Едри до много едри, червено кафяви, твърдо месести, ароматни, с много добри вкусови качества. Предпочитат се за консумация в прясно състояние.


Каталин
15 – 20 Юни
цъфтеж:късен
дръжка: дълга, средно дебела
тегло: 8.1 гр.
Много добра родовитост

Хеделфингенска
15 – 30 Юни
цъфтеж:средно късен
дръжка:ср.дълга
тегло: 7.6 гр.
невзискателен към почва и с много добра родовитост и устойчивост на болести

Бинг
17 – 25 Юни
цъфтеж:средно ран
дръжка:ср.дълга
тегло: 7.1 гр.
добра родовитост, но не е устойчив на зимни студове

Ван
20 – 30 Юни
цъфтеж:средно ран
дръжка:къса и дебела
тегло: 7.3 гр.. много добра родовитост

Ламберт
20 - 30 Юли
Цъфтежът е късен. Плодове-второто десетдневие на юли. Те са едри (24 x 24 x 21 mm), със средно тегло 8g. способност. Пригодни са за преработка в компоти.


Лапинс

20 – 30 Юли
цъфтеж:късно
дръжка:средно дълга
тегло: 8.00 гр. Встъпва рано в плододаване и има добра родовитост
СЛИВИ
Блек стар
10 – 20 Юли
Mного едри, с кръгла симетрична форма, кожата е черна, с восъчен налеп, месото е жълто.
Плодовете са с големина от 80гр.-90гр.

Блек даймънд
20 – 30 Юли
плодовете са много едри90 -100гр , кожата е тъмно лилава с восъчен налеп, месото е жълточервено, костилката е много малка и лесно се отделя

Чачанска
10 – 25 Август
средно едри до едри 
закръглени с тегло около 35 г. Кожицата на плода е средно дебела, основният цвят е син, покрита с восъчен налеп. Голямото предимство на този сливов сорт е че встъпва рано в плододаване

Пасифик
15 – 20 Август
Плодовете са много едри, яйцевидни, синьо виолетови, с много добър вкус. Подходящи за компот, нектар, ракия и сушене.

Стенлей
25 Август –
5 Септември
плодове средно едри до едри 29-60г. редовна, много добра до отлична родовитост, устойчив на болести. Родовитостта е голяма и редовна,
задоволително устойчив е на суша, не е особено взискателен към почвата.

Йо – Йо
30 Август –
5 Септември
Плодовете са едри, овални.Хрупкаво, сочно плодово месо, добре отделящо се от костилката. Сортът е първият света резистентен на шарка и устойчив на гъбни болести

Анджелино
1 – 10 Октомври
плодовете са много големи 90гр.-100 гр.( най едрия сорт сливи ), с кръгла симетрична форма, кожата е черна, костилката много малка, отделя се лесно от месото
КРУШИ
Хубава юнска
20 - 30 Юни
Цъфтежът му е ран и е добър опрашител.Встъпва рано в плододаване ,родовитостта му е добра Плодове: дребни до средно едри ( 72х44мм. ) със средно тегло от 60г.,слабо ароматично качествено плодово месо за консумация в прясно състояние.


Жифардова масловка
10 - 20 Юли
Плодове-средно едри(90-100гр).Формата-типично крушовидна.
Кожицата-тънка до средна дебела. Постъпва рано в плододаване и има добра и редовна плодовитост.

Д-р Жул Гюйо
5 - 10 Август
Плодове-едри до много едри(150-200гр).Кожицата-тънка,гладка.
Месото е жълтеникаво-бяло,сочно,полу-топящо се,сладко,ароматично.
Подходящ за прясна консумация, преработка и сушене.
Цъфтеж-средно ран. Устойчив на зимни студове,пролетни мразове и струпясване.

Вилямова масловка
20 - 30 Август
Цъфтеж-средно късен. Плодове: Много едри, восъчно жълти с ръждиви точки и петна, сладки, много сочни, със силно изразен мускатов аромат.
При обикновени условия се съхраняват добре 10-15 дни, а в хладилни 9-10 седмици.

Хардиева масловка
25 Август –
5 Септември
цъфтеж:средно ран
плодове едри до 200 гр., с много добро качество и дюлевидна форма. Кожицата е дебела, грапава.Има добра и редовна плодовитост.

Абат Фетел
20 – 30 Септември
цъфтеж:средно късен
плодове едри, кратуновидни до 300 гр.

Пас красан
30 Септември-
5 Октомври
цъфтеж:средно ран
плодове много едри 230 гр.с много лека тръпчивост и богат аромат.обилно плододаване.

Попска
1- 10 Октомври
цъфтеж:средно ранен
плодове много едри с удължено крушовидна форма  с тегло до 250 гр.
ЯБЪЛКИ
Молиз Делишес
15 - 20 Август
Дървото е силно растящо. Цъфти средно късно добър опрашител. Плодовете са едри до много едри. Месото им е кремаво, нежно, сладко, с приятен аромат,понасят добре манипулация и транспорт.

Червена превъзходна
10 - 25 Септември
цъфтеж:средно късен Плодове: Много едри, продълговато конусовидни, с широка основа, стеснен пресечен връх и ребра, тъмночервена окраска на ивици и петна, сладки.
Съхраняват се добре до 3 месеца.

Либърти
15 - 20 Септември
Плодове средно едри. Беритбената зрелост настъпва около средата на септември.Дървото има умерен до силен растеж. Сортът е високо родовит и генетично устойчив на струпясване и слабо чувствителен към брашнеста мана.

Мерлоуз
20 - 30 Септември
Дървото е силно до умерено растящо. Цъфтежът е средно късен и е добър опрашител. Плодовете са едри до много едри. Беритбената зрялост настъпва през третата десетдневка на септември.





Пинова
20 – 30 Септември
Плод средноедър до едър с жълт основен цвят и яркочервен покровен. Много красив, с приятен сладкокисел вкус и силен аромат. рано встъпва в плододаване, слабочувствително на болести

Белголден
25 - 30 Септември
Плодовете са средно едри до едри.Плодовото месо е кремаво, сладко, сочно, ароматно с много добро качество. устойчиви на транспорт и манипулация. При хладилни условия се съхранява до 6 месеца.

Брибърн
1 – 10 Октомври
Плод е средноедър до едър с конусовидна форма, много изравнен. рано влиза в плододаване, има висока и постоянна родовитост
високодобивен зимен сорт,устойчив на болести.

Шарден
1-10 Октомври
Дървото е силно растящо, с широко кълбовидна корона. Цъфти средно късно. Плодовете са едри до много едри, жълто-зелени, слабо чувствителни на ръждивост. Съхраняват се при обикновени условия 3-4 месеца, а при хладилни - около 6 месеца.

Флорина
10 - 20 Октомври
цъфтеж:средно късен
устойчив на струпясване,със средно едри плодове
200 гр. и висока родовитост.

Грени Смит
25 - 30 Октомври
цъфтеж:средно късен
слабочуствителен на болести, със средно едри плодове 180-200 гр.

ПРАСКОВИ
Мейкрест
20 - 25 Юни
Цъфтежът е средно ранен.Плодовете са средно едри до едри. Костилката е дребна до средно едра. Родовитовитостта е много добра, затова за получаване на по-едри плодове е необходимо разреждане на завръзите.

Сънкрест
20 - 30 Юли
Цветовете са издържливи на студ, Плодовете са много издържливи, ароматни, костилката се отделя лесно. Кожицата е жълта, напръскана с тъмно-червеноПлодовете са издържливи на транспорт и манипулация.


Редхейвън
25 - 30 Юли


Цъфтежът е средноран и изобилен. Устойчив е на зимни студове.Плодовете са едри, кълбовидни. Костилката се отделя от месото.

Глоухейвън
15 - 20 Август
Цъфтежът е средноран. Костилката се отделя от месото. Средноустойчив на пролетни застудявания и устоичивост на зимни студове. Плодовете са пригодни за консумация в прясно състояние, приготвяне на компот и никтари, както и за замразяване.

Файет
20 Август –
5 Септември
Родовитостта е много добра. Плодовете са едри до много едри, с кръгла, симетрична форма. Костилката се отделя от месото.Заместител на Хале с по висока студоустойчивост.



Съмърсет
30 Септември –  5 Октомври
Един от най-късните сортове праскови.Зрее около края на септември-началото на октомври. Плодовете са много едри- 160-180 грама.


НЕКТАРИНИ
Андриана
10 - 15 Юни
Най-ранния сорт нектарина(10-15юни).Плод-средно едър,добро оцветяване.Много висока цена на плода,без конкуренция на пазара.Дърво-силно растящо,нормален цъфтеж.


Сънфрий
5 -10 Юли
Цъфтежът е средно ран.Плодовете са средно едри до едри.Плодовото месо е жълто,много нежно,крехко,сочно,със силен нектаринов аромат и много добър вкус.Плодовете са подходящи за консумация в прясно състояние.

Фантазия
10 - 20 Август
Цъфтежът е ран и изобилен. Самостерилен и родовит сорт. Те са едри до много едри ( 74 х 72 х 69 mm ), със средно тегло 200 g. . Костилката се отделя се от месото.

Стар ред голд
15 - 20 Август
Много подходящ сорт за овощни масиви 100-120 бр./ 1 дка. Устойчив на пролетни студове и основните болести по прасковата. Много родовит,костилката се отделя лесно. Много добри вкусови качестваПодходящ за прясна консумация и преработка.
КАЙСИЯ
Унгарска
10 - 20 Юли
цъфтеж:средно ран плодовете са много едри, покрити с фин мъх. Месото е портокалово жълто, сочно, отделяща се костилка и сладка ядка. Плодовете са подходящи за прясна консумация и преработка

Харгранд
15 - 25 Юли
Едроплоден сорт с наситен цвят на плода. Рано встъпва в плододаване и дава високи добиви.Плодовете са едри до много едри със средно тегло 70гр., Лесно се отделя от костилката.Издържлив на ниски температури и
заболявания.

Силистренска
20 - 25 Юли
Цъфтежът е средно ран, 2-3 дни след Унгарска кайсия. Сортът е самофертилен. Има добра устойчивост на ниски температури и на гъбни и бактерийни болести. Плодовете узряват 5-6 дни след Унгарска кайсия. Узряването е дружно.Те са едри, със средно тегло 52g.
ВИШНА
М 15
1 - 5 Юни
Време на цъфтеж: Средно ранен.
Плодове: Едри, широко закръглени, червени, лъскави. Месото им е много сочно, меко, интензивно червено, с по-светли жилки, слабо сладко, приятно кисело, отлично на вкус. Сокът е яркочервен. Плодовете са подходящи за приготвяне на сок, компот, конфитюр и за замразяване.

Сенчеста морела
24 Юни – 10 Юли
Дърво: умерено растящо , плододава обилно.
Цъфтеж: късен ;самоплоден сорт.
Плодове: средно едри ( 4,7г. - 18х18х17мм.) Месо - сочно , кисело ,слабо възсладко ,без аромат ,с добри вкусови качества.

Хейманов рубин
15 - 25 Юли
Дърво: умерено растящо ,плододава редовно и добре.
Цъфтеж: средно ран ; самоплоден сорт.
Плодове: средно едри до едри ( 4,5г. - 18х18х19мм.). Месо - интензивно червено , слабо сладко ,тръпчиво-кисело ,с добри вкусови качества.
ДЮЛЯ
Асеница
5 - 15 Октомври
Дърво с прибрана корона.Плодове: Едри, кълбовидно конични, лимонено жълти, покрити с лек мъх, умерено кисели, крехки, сочни, ароматни. подходящи са за консумация в прясно състояние.
Съхраняват се много добре.
ОРЕХ
Извор 10

Дървото е умерено растящо,протогиничен сорт.Плододава върху странични ( латерални ) пъпки.Плодовете са средно едри ( 9 г. ) с диаметър 29-30мм и висок рандеман - 55%.Това е единствения за сега умерено растящ български сорт с латерален тип на плододаване.
БАДЕМ
Никитски

Време на цъфтеж: Късно.
Дърво: Умерено растящо, с гъста кълбовидна корона и частично увиснали клони.
Плодове: Едри до много едри, удължено овални, лесно чупливи.
ЛЕШНИК
Римски

Храст: Много силен, с изправено растяща корона. Образува много издънки.
Плодове: Много едри, закръглени, ширината им е по-голяма от дължината.



ДРЯН
Казанлъшки
1 – 5 Септември
Плодове: много едри, крушовидни, червени до тъмночервени с хубав гланц и кървавочервен сок.
Дърветата са умерено растящи с широко разлята корона.
КЕСТЕН
Ядлив
10-15 Октомври
Образуват първите си плодове по-рано 3- 5 години след засаждането. Цъфтежът - към края на май - началото на юни.
МУШМУЛА
Местен
5 – 15 Ноември
Срок на зреене: 5-15 ноември.
Плодове: Едри, вкусни, с приятна киселинност.